Rzeka Noteć

Formy odpoczynku i relaksu Noteć jest rzeką przepływającą przez terytorium Polski. Jej długość wynosi trzysta osiemdziesiąt osiem kilometrów. Jest ona jednocześnie największym dopływem Warty. Źródła Noteci znajdują się na Pojezierzu Kujawskim w okolicach miejscowości o nazwie Przedecz. Wpada natomiast, jak już powyżej jest wspomniane, do Warty w Santoku w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego. Nad Notecią zlokalizowanych jest wiele miast, między innymi Inowrocław, Łabiszyn, Miasteczko Krajeńskie czy Kruszwica. Jeszcze Niemcy zajmowali się w dawniejszych czasach regulowaniem Noteci, o czym świadczą pozostałości w postaci starych zakoli. Jednakże dzięki temu rzeka owa jest żeglowna praktycznie na całej swojej długości. Łączy się z Kanałem Bydgoskim. Przecina również szereg jezior, jak chociażby Gopło czy Szarlej. Posiada cztery lewe oraz trzy prawe dopływy, z których zdecydowanie najważniejszymi i jednocześnie największymi są Gwda oraz Drawa. Jak dowodzą naukowcy, nazwa rzeki ma swój rodowód w języku praindoeuropejskim.

W dzisiejszym świecie, kiedy to człowiek stał się istotą mobilną i jego bardzo ważną potrzebą było możliwie jak najszybsze przemieszczanie się. Aby zmienić miejsce pobytu, człowiek ma do wyboru wiele środków lokomocji, która może być publiczna, jak na przykład pociąg czy autobus, oraz prywatne środki lokomocji, takie jak na przykład samochody. Możliwości jest wiele, aczkolwiek każda z nich wiąże się z poniesieniem jakichś kosztów, a w zależności od środka lokomocji jakim się podróżuje mogą to być mniejsze lub większe koszta. W gruncie rzeczy cena, jaką trzeba zapłacić przekłada się bezpośrednio na to, jak szybki i jak wygodny jest wybrany przez konkretnego człowieka środek lokomocji. Zresztą to, który się wybierze zależy od wielu czynników, nie tylko od tego jakie środki pieniężne się na podróż przeznacza, ale także i od tego jak szybko chce się dotrzeć na miejsce lub jak daleko cel podróży się znajduje, wtedy też można już brać pod uwagę konkretne środki lokomocji, którymi dotrze się do kresu podróży.

Samochód jest jednym ze środków lokomocji, który przeważnie jest własnością prywatną osoby nim podróżującej, z wyjątkiem jedynie wynajmów samochodów lub jazdy taksówkami albo czymś z tego rodzaju. Samochód jest z reguły dość szybkim i wygodnym środkiem lokomocji, jednakże osoba nim kierująca nie może sobie pozwolić na żaden wypoczynek w czasie jazdy, dlatego też jazda samochodem polecana jest raczej na niezbyt długie trasy maksymalnie jednorazowo kilkaset kilometrów, ponieważ później kierowca może być zmęczony, co zdecydowanie osłabia jego koncentrację i refleks, przez co sprawia potencjalne zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg. Jeśli chodzi o koszty związane z podróżami samochodowymi, zależą one po pierwsze od odległości jaką chce się przejechać a po drugie od tego, jakie paliwo potrzebne jest aby samochód jeździł. Ogólnie rzecz biorąc jazda samochodem jest bardzo przyjemna, pod warunkiem, że nie natrafi się na żadne korki albo roboty drogowe, które są bardzo uciążliwe w ruchu ulicznym.

Mazury

Jednym z głównych kierunków na wakacje wybieranym przez turystów są Mazury - polska kraina wielkich jezior. Jeśli mamy ochotę spędzić wakacje "pod żaglami" to tylko na Mazurach! Ta kraina w północno - wschodniej Polsce jest bardzo bogata w wielkie jeziora i lasy. Przy większości jezior można znaleźć chociaż jedną wypożyczalnie łódek, kajaków i żaglowców. Szczególną atrakcją dla żeglarzy może być sieć kanałów wodnych łączących liczne mazurskie jeziora. Po o...

Czytaj więcej